Studio zdraví Harmonie
Telefon: 732 764 533
E-mail:
Adresa studia:
Vrchlického 436, 644 34 Kuřim
IČO: 65345321
Aktuálně
Zde naleznete články o zdraví duše, těla i Ducha.
Základním principem řady Mycosynergy je mykoterapie, tedy využití léčivých vlastností
vybraných druhů hub, ve spolupůsobení s další významnou složkou, kterou představuje
fytoterapie. Cíleně vybrané bylinné extrakty posilují účinek terapeutických hub žádoucím
směrem a zároveň podporují oblasti, které by samotné houby v takto vysokých dávkách měly
tendenci oslabovat. Výsledným produktem jsou vyvážené, dobře tolerované přípravky s
vysokým a jasně definovaným působením.
Plicní štít proti virům.
V začínajícím podzimním období jsou nejvíce ohroženy plíce a tlusté střevo. Co pro ně můžeme udělat?
Ke zvýšení jejich obranyschopnosti a energie je dobrým pomocníkem bylinný koncentrát VIRONAL. Lze jej použít nejen preventivně , ale i při napadení patogeny jak u dětí ve školním kolektivu, tak u dospělých.
K elementu ohně přináleží dle čínské medicíny i tenké střevo. Takže vhodná strava v letních měsících je důležitá pro celý tento okruh. Je-li tenké střevo zaneseno, hůře se vstřebávají veškeré živiny z potravin i potravních doplňků.
Takovým symptomem znečištění tenkého střeva mohou být různé nečistoty na kůži – akné, vředy, ekzémy…, často i bolestivé klouby.
Potraviny vhodné pro správnou činnost těchto orgánů jsou především obiloviny – oves, ovesné vločky, rýže, pohanka, jáhly, amarant a čirok. Z luštěnin malé fazolky adzuki a sojové boby. Zelenina – karotka, brambory, kedluben – vařená či dušená je vhodnější.
Z bylin – bazalka, saturejka, rozmarýn, tymián …
Z ovoce např. nastrouhané jablko, banány…
Z masa – vepřové srdce vařené, jehněčí, okoun, candát …
Záleží nejen na vhodnosti potravin, ale i na způsobu zpracování a jejich kombinací. To se pak odvíjí od toho, jaké má člověk symptomy či zdravotní problémy. Tyto je pak možné podrobněji zkonzultovat individuálně a navrhnout správné postupy očisty či výživy těchto orgánů.
Proměnlivá fáze Elementu Ohně kulminuje v období května a června, kdy můžeme pozorovat nejvíce problémů k tomuto období příslušejícími orgány. Patří k nim srdce, tenké střevo a osrdečník a tzv. tři ohniště – pod tímto záhadným názvem se skrývají prakticky tři oblasti našeho těla a to jeho spodní část [podbřišek], střední část [břicho] a horní část [hrudník]. Takže harmonizací tohoto elementu můžeme ovlivnit podstatnou část našeho těla.
O emocích srdce jsem psala již v minulém článku. Výrazem ohně je řeč, chutí je chuť hořká.
K disharmoniím srdce, které se v tomto ročním období objevují ve zvýšené míře, patří především právě nestabilita v emocionální sféře, deprese, problémy s nespavostí provázené hojnými sny, nadměrné pocení na hrudi, problémy s krevním tlakem, vnitřní neklid, studené ruce, zrychlený nebo nepravidelný tep a srdeční arytmie. Dle čínské medicíny sem spadá např. i anemie či hyperfunkce štítné žlázy a ne náhodou s nevyrovnaným Elementem ohně souvisí i syndrom vyhoření.
Významným pomocníkem k nápravě srdeční QI je bylinný koncentrát KOROLEN. Ten působí jako prevence cévních onemocnění, vhodný je při ateroskleróze, zvýšené hladině cholesterolu, určitém druhu anemie, různých nervových onemocněních. Podporuje činnost mozku, hormonálního systému, imunitního systému aj. Jeho užíváním lze nastartovat větší radost ze života a tím i celkovou regeneraci.
Příště zas něco o tenkém střevě a vhodné stravě.
V tomto přicházejícím ročním období se příroda nachází v nejvyšší aktivitě. Dle čínské medicíny se jedná o nejvíce yangové období – yang v yangu. Zvyšující se sluneční aktivitou přichází vzrušení, neklid, radost, nadšení. To jsou vlastnosti nadcházejícího ELEMENTU OHNĚ, čili orgánů srdce, tenkého střeva a osrdečníku. To jsou orgány vskutku důležité, a proto by tyto vlastnosti měly být v rovnováze. Příliš mnoho radosti může způsobit náhlou srdeční příhodu a nedostatek radosti způsobuje zas syndrom chladného srdce [tzv. zasmušilý tyran].
Radost odpovídající zdravému srdci jsou radost a lehkost vznikající při poslechu příjemné hudby, meditaci, četbě či jiné oduševnělé zábavě. Ohněm, jímž se projevuje srdce, je obětavost. Tím je míněna schopnost se těmto zábavám na chvíli zcela oddat, odpoutat se od všedních starostí a ne se obětovat – setrvávat v roli oběti.
Oheň v nás nám propůjčuje rovněž dar lásky. Také se říká, že máj je lásky čas. Tak si jej užívejte a vězte, že druhé můžeme milovat jen do té míry, do jaké jsme schopni milovat sami sebe. Přeji vám tedy na cestě k sobě hodně lásky a trpělivosti. Ráda vás touto cestou provedu – můžete se na mě obrátit.
Minule jsem psala o vitamínech a minerálech, o kterých se teď hodně mluví, protože jsou z pohledu klasické medicíny důležité pro imunitní systém. Důležité jsou i z pohledu čínské medicíny. Jen tento pohled a výrazy jsou dosti odlišné.
vitamín D3- doplňuje energii ledvin, posiluje šlachy a kosti, projasňuje oči a zklidňuje
Je obsažen v produktu VITAMARIN, spolu s vitaminem A, omega 3 nenasycených mastných kyselin a jodem.
vitamín C – pročišťuje horkost (snižuje zánětlivost), rozpouští toxiny a zastavuje krvácivost. Je nejvíc obsažen v produktu FALVOCEL– koncentrátu z ibišku súdánského, důležitém při invazi virů, jsou v něm i enzymy, které jsou součástí antioxidačního procesu. Rovněž v zelené potravině ACAI – výtažek z plodů palmy, který obsahuje celý komplex vitamínů, aminokyselin, flavonoidů a bílkovin.
Podívejme se ještě na zmíněné minerály.
Selen – je dobrý pro krev srdce, zklidňuje ducha (tzn. uklidňuje), projasňuje zrak. Je obsažen v koloidním roztoku minerálů - FYTOMINERÁL
Zinek – vyživuje játra a ledviny, posiluje kosti a projasňuje zrak. Je obsažen v PERALGINU a v FYTOMINERÁLU
Křemík – doplňuje játra a ledviny, posiluje šlachy a kosti.
Všechny minerály jsou obsaženy v tomto přírodním koloidním roztoku FYTOMINERÁL.
Pro optimální fungování našeho těla je důležité celé spektrum vitamínů, minerálů, aminokyselin a enzymů. Dlouhodobě známou pravdou je, že se nám jich z různých důvodů ve stravě dostatečné množství nedostává. Tak je můžeme dodávat tělu různými potravními doplňky, které jsou opravdu účinné. Ale kdo se v tom má vyznat?
ÚČINNOST doplňků = jejich vstřebatelnost do cílových buněk. Co tedy ovlivňuje vstřebatelnost? Je to kvalita výchozích surovin, způsoby zpracování, často i energetické nastavení produktů a pak trávící funkce každého z nás. Také je dobré vědět, co v těle chybí a čeho chceme dosáhnout.
Vzhledem k aktuální situaci, ve které se nacházíme, bych vyzdvihla známý vitamín C, který umožňuje vstřebatelnost dalších látek. Z vitamínů pak ještě D3, který za normálních okolností získáme i ze sluníčka. Z minerálů doporučuji zvýšenou potřebu Selenu, Zinku, Jodu a Křemíku.
CO MŮŽEME UDĚLAT PRO SEBE, ABYCHOM ZŮSTALI ZDRAVÍ
Možná jste si všimli, že u každého, kdo VIROZOU onemocněl, má nemoc trochu jiný průběh. Dokonce je velmi časté, že onemocní jen část rodiny bydlící pohromadě a někdo zůstane bez symptomů. Vím to ze zkušenosti vlastní i ze zkušeností mých klientů. Pozoruji, proč tomu tak je. Jistě se to týká imunity každého jednoho z nás. Ale co určuje, zda to naše imunita zvládne, či nikoli?
I imunitu ovlivňuje psychika, nejvíce strach a tlak, jež je zde vytvářen a pak následuje stres.
- Nepodléhat strachu a panice.
- Udržovat v sobě pozitivní emoce typu – radost z maličkostí, vděčnost, odvahu…
- Udržovat dobré vztahy se svými nejbližšími – nehádat se, nerozčilovat se…
- Zamýšlet se nad tím, co mohu já změnit k lepšímu v sobě, spíše než hledat chyby u ostatních
- Cíleně zvyšovat své vibrační nastavení – např. meditace, energetické cvičení či propojení se s přírodou – vyčistit si hlavu od zatěžujících myšlenek a otevřít své srdce.
- Ladit se cíleně na to nejlepší, co v nás je a tzv. „nepustit“ k sobě to negativní, zaměřit se na dobro a krásu, kterou ve svém srdci nosíme všichni
Jde o určitý trénink – pohybovat se v pozitivním modu – neztrácet nad svými myšlenkami bdělost. Když to dokážeme, naše imunita se stává silnější a naše tělo odolnější.
Na zklidnění nervů je vhodný bylinný přípravek RELAXIN, z tkáňových solí minerál hořčík a z vitálních hub je velmi vhodná reishi. Stres se lépe uvolní, když játra nejsou v napětí. K tomu je vhodný bylinný koncentrát REGALEN.
Jak tvrdí čínská medicína – udržujte si játra veselá.
Zdravím všechny
V tomto ročním období se už vše začíná zelenat a my si můžeme také v přírodě už ledacos ze zelených potravin sami natrhat. Snad nejznámější jsou mladé zelené kopřivy, které nám pomáhají čistit krev a doplnit mnohé chybějící minerály. Stále se nacházíme v období elementu dřeva a všechno zelené dělá dobře játrům a žlučníku, můžeme si přidat do jídelníčku jako super potravinu i ZELENÝ JEČMEN. Raději jej ale netrhat na poli, kde není ekologicky pěstovaný. Lze jej zakoupit v tabletách anebo v sypké formě a vytvořit z něj osvěžující nápoj. Mladý zelený ječmen velmi rychle dodá energii našim játrům a současně je i pročišťuje. Tím se detoxikuje mírumilovným způsobem celý organismus. Dále podporuje metabolismus, vylepšuje krevní obraz a celkovou kvalitu krve.
Pokud cítíme v jarních měsících únavu, tak Element Dřeva, kam patří játra a žlučník, potřebují podpořit, ev. i trochu detoxikovat např. stravou a Zelenými potravinami. Játra jsou největším detoxikačním orgánem našeho těla a jsou velmi citlivá na jakékoli emoční výkyvy. Nejčastěji se do nich „vstřebává“ zlost, hněv a vztek. A to, i když tyto emoce nedáváme najevo. Často zůstávají uvězněné uvnitř velmi dlouhou dobu a způsobují různé poruchy nejen v těchto orgánech. Nejčastěji nám je „zrcadlí“ naši nejbližší rodinní příslušníci či spolupracovníci. Pokud si nechceme poškozovat své zdraví, je vhodné si své emoce a pocity za 1. uvědomit a za 2. se je naučit uvolnit dříve, než napáchají škodu v našem tělíčku. K tomu jsou vhodné různé terapeutické metody, ale často je třeba navštívit i vhodného průvodce, terapeuta, který má nadhled.
Zelená je rovněž barva aktivující Element Dřeva – čili komplex játra a žlučník, které zprůchodňují QI [čchi] v našem organismu. Minule jsme si připomněli např. řasy a dnes by vás mohlo zajímat, co mají SPIRULINA a CHLORELLA společného a čím se liší.
Společné rysy:
Dodávají energii
Působí jako antioxidanty
Podporují metabolismus
Pročišťují trávicí trakt
Díky chlorofylu mají protizánětlivý účinek
Srovnávají PH organismu
Obsahují řadu minerálů, vitamínu, bílkovin a aminokyselin
Dokáží stabilizovat hladinu krevního cukru
Podporují vytváření energetických rezerv v játrech
Rozdíly:
CHLORELA – slanovodní řasa
Pomalejší nástup účinku
Zbavuje tělo těžkých kovů a toxinů
Obsahuje více železa (Fe)
SPIRULINA – slanovodní řasa
Obsahuje více jodu
Omlazující účinek
Rychleji obnovuje sílu a energii
Obě řasy napomáhají snižování cholesterolu. Předchází rozvoji virů, bakterií a plísní v organismu. Příznivě ovlivňují kvalitu krve. Obě také mají ochlazující účinek, a proto je vhodné je užívat při oslabeném trávení současně s kurkumou, či bylinným koncentrátem Stimaral.
Jako u všech potravních doplňků hraje klíčovou roli kvalita zdrojových surovin.
Je něco, o čem nám v médiích moc neříkají. Maximálně je zmíněno něco o vitamínu C a D3. Všichni víme, že v momentální situaci je velmi důležité posilovat imunitní systém. Pojďme si krátce říct, jak podpořit imunitu v období elementu DŘEVA čili orgánového komplexu - jater a žlučníku z pohledu tradiční čínské medicíny.
Jistě je vhodné nevysilovat se po náročné zimě dlouhodobými půsty, či razantní detoxikací organismu, pokud jsme unavení a ve stresu, nebo jsme prošli v poslední době nějakou nemocí. Protože to tělo ještě více oslabí. Následně trpíme tzv. nedostatek QI [čchi], což se projevuje právě únavou, špatnou náladou, různými bolestmi aj. Je proto vhodnější QI doplnit a tím imunitu současně posílit. K tomu lze použít nejen stravu a čaje pro játra a žlučník, jak bylo popsáno v minulém článku, ale i známými ZELENÝMI POTRAVINAMI, které lze do jídelníčku jednoduše zařadit. Jejich výhodou je, že jemně detoxikují tělo a současně podporují energii. Pomocí těchto potravin se také doplňují vitamíny, minerály, enzymy a aminokyseliny v těle. Patří k nim například Spirulina, Zelený ječmen, Chlorella a třeba i extrakt z červené řepy (beta), či kustovnice čínské (goji) – které vyživují krev. Tyto potravní je nutné užívat dostatečně dlouho dobu aby se jejich účinky naplno a pozitivně projevily. S výjimkou Zeleného ječmene, který vás opravdu velmi rychle „nakopne“. Ovšem je třeba nastavit vhodné dávkování, které je individuální.
Přeji všem zdravý imunitní systém.
Jak jsem psala minule, játra a žlučník můžeme uvést do souladu vhodnou stravou, pomocí barev a dobré nálady. Dnes tedy něco málo ke stravě:
- Vlastností elementu Dřeva jsou rození a klíčení, z toho vyplývá, že játrům dělají dobře různé naklíčené fazolky mungo či adzuki, čočka, cizrna a další luštěniny, které je možné přidat do jarních salátů, či jako přílohy k pokrmům.
- Zelenou barvu doplníme např. naklíčenou řeřichou, začínajícími zelenými bylinkami – jako pažitka, petrželka, bazalka, koriandr. V přírodě pak pampeliškové mladé listy či kopřivy aj.
- Čajíky z řepíku, ostropestřce, máty, ředkvičkových lístků…(recept naleznete na mém webu)
- Rovněž mnohé potravní doplňky jsou k harmonizaci tohoto elementu velmi prospěšné, ale je třeba je užívat opatrně a ve vhodných kombinacích.
- Jeden z nejvíce doporučovaných produktů k harmonizaci Qi jater a žlučníku je bylinný koncentrát nařpříklad Regalen.
Pozvolna nastupující jaro nám přináší radost a novou energii ze sluníčka a přírody, ale mnohdy po zimním období pociťujeme zvýšenou únavu, neklid, či nespavost v brzkých ranních hodinách.
To vše souvisí s orgánovým komplexem játra-žlučník – ELEMENT DŘEVA, který ovlivňuje dle prastarých vědomostí čínské medicíny rovněž naše vidění /ostrost zraku/, stav šlach a vazů, nehtů, štítné žlázy, stav cholesterolu, průtočnost krve cévami a celkové harmonické proudění energie celým organismem, aj. Jak vidíte, mít „dřevo“ v harmonii je opravdu důležité. A můžete s tím začít právě teď. Energii jater vyladíme např. doplněním barev – zelené, modrozelené a tyrkysové – vycházkou v přírodě, zařazením zelených potravin do jídelníčku, či nošením oblečení těchto barev. Játra milují klid a slunce. Jak tvrdí čínští Mistři – veselá mysl - zdravá játra.
Teď nás nejvíce zajímá kvalita našeho imunitního systému. Dle čínské medicíny rozlišujeme několik druhů imunity. Teď je nejdůležitější imunita ochranná, ta nás chrání před tzv. napadením vnějšími patogeny.
Tato nelehká doba nás učí mnohému. Především však převzít zodpovědnost nejen za své zdraví každý sám za sebe. Nejde už jen o preventivní opatření, ale zodpovědným přístupem k sobě chráníme i ostatní. Co tedy můžeme pro sebe udělat, abychom zůstali pokud možno, co nejzdravější a nejodolnější?
Trápí vás bolest v zápěstí? Možná máte problém s karpálním tunelem... Ráda bych vám poradila jednoduchý a účinný způsob, jak si ulevit od bolesti přírodní cestou.
Oči jsou brána do duše a zaslouží si tu nejlepší péči. Proto bych se dnes s vámi chtěla podělit o recept na zlepšení rozostřeného vidění dle čínské medicíny.
Osteoporóza je bolestivé chronické onemocnění, které se projevuje postupným řídnutím kostí. V tomto článku vám prozradím, jak jí předcházet přírozeným způsobem - tím, co jíte.
Anémie neboli chudokrevnost je velmi častým onemocněním krvetvorby a spočívá ve snížení koncentrace hemoglobinu v krvi. V tomto článku vám poradím, jak ji léčit dle tradiční čínské medicíny.